MoeKunstiKino festivalil linastunud dokumentaal Helmut Newtonist jõuab kinolevisse

26.10.2020

Oktoobri algul moefilmide festivalil MoeKunstiKino linastunud dokumentaal legendaarsest fotograafist Helmut Newtonist jõuab sellest nädalast kinolevisse. Saksa režissööri Gero von Boehmi film HELMUT NEWTON: HALVAD JA ILUSAD (Helmut Newton: The Bad and the Beautiful, 2020) pakub lähemat tutvust selle mitmepalgelise kunstnikuga alates 30. oktoobrist.

"Pean seda käesoleva aasta oluliseimaks moedokumentaaliks ning ka festivali publik oli filmist lummatud – kolme toimunud linastuse saalid olid pea pilgeni vaatajaid täis," sõnab MoeKunstiKino juht Helen Saluveer. "Panus, mille Newton oma loominguga foto- ja moemaailma on jätnud, on tohutult mahukas, oluline ning võrratu. Selle dokumentaaliga on suurepärane võimalus talle selle eest tänulik kummardus teha."

Saksa päritolu fotograafi sünnist möödub 31. oktoobril 100 aastat. Selle tähtpäeva jäädvustamiseks valminud värske portreedokumentaal toob kaamera ette kuulsa fotokunstniku kunagised modellid ja kaastöölised, kes ühiselt meenutavad mitmepalgelise geeniuse elu ja loomingut. Aastakümneid ajakirjade Vogue, Elle, Harper's Bazaar ja mitmete teiste lugejaid oma fotodega rabanud Newton tõi moefotograafiasse väljakutsuva stiili, julguse ja isegi jultumuse. Vogue'i peatoimetaja Anna Wintouri sõnul ei saanud Helmut Newtonilt kaastööd tellides kunagi oodata kenitlevaid ilupilte. Vihased lugejakirjad ummistasid toimetuse postkasti, kuid selle peale Newton ainult muigas ning jätkas provotseerimist.

Newtoni kaamera eest käisid läbi näitlejad Charlotte Rampling, Sigourney Weaver, Isabella Rossellini, laulja Grace Jones, modellid Claudia Schiffer, Nadja Auermann, Cindy Crawford ja paljud teised. Kuigi teda peeti naistevihkajaks, oli Newton enda sõnul feminist, kes hindas tugeva iseloomuga võimukaid naisi ja kelle jaoks mehed olid tühipaljad aksessuaarid. Filmis saab sõna ka Helmut Newtoni lesk, tema lähim kaastööline ja innustaja June, kes Alice Springsi pseudonüümi all on ka ise hinnatud fotokunstnik.

Treiler: https://www.youtube.com/watch?v=6eUpdycW5lA

Film linastub kinodes Sõprus, Artis, Elektriteater jt.

Filmi levitab A-One Films Estonia.